Hizmetlerimiz

 • Flycam Helikopteri
 • Flycam Octocopter
 • Flycam Binek Helikopteri
 • Kameralar
 • Lensler
 • DJI Ronin Kiralama
 • SYRP Genie Kiralama
 • Nakliye
 • FlyCam Kullanım Alanları
 • Müşteriye Özel Çözümler
 • Flybanner

Flycam Helikopteri

flycam-helikopteri Ana Teknik Özellikleri:

 • Ana Rotor Uzunluğu : 2100 mm
 • Ağırlık : 14 kg (Uçuş ağırlığı)
 • Maksimum Uçuş Hızı : 140 km/h
 • Maksimum Uçuş Yüksekliği : 9.000 Metre (Rakım)
 • Maksimum Uzaklaşma : 600 m çap
Uçuş Detayları:

Flycam helikopteri, gerçek helikopterin yere uyguladığı hava akımının, konu ve oyunculara olan etkisinin olmaması gerektiği noktalarda, Jimmy jib’in maksimum yüksekliği ile gerçek helikopterin minimum uçuş yüksekliği arasından alınması istenen görüntü ihtiyacına cevap vermektedir.

Flycam Helikopteri kurşunsuz benzin kullandığı için çevre dostudur ve dünyanın her yerinde yakıt sıkıntısı yaşamadan uçuşlarını icra edebilmektedir.

Uçuş Mesafesi:

Pilotun sabit durduğu uçuşlarda uçuş mesafesi; çevre yapılara, ışık durumu, anlık nem oranı ve rüzgar şiddetine göre maksimum 350 metre yarıçaplı bir küre alan içinde tanımlanabilmektedir. Pilotun, kamera operatörünün ve yer istasyonu stabil bir şekilde taşıyıcı bir araca bağlanması durumunda(Pick-up, tekne vs.) yaklaşık olarak 120 km/h hız ile takip sahnesi çekilebilmektedir.

Flycam Octocopter

flycam-octokopter

Taşınabilen Kameralar: Alexa Mini, Red Epic, Blackmagic Cinema Camera 4K Maximum Uçuş Yüksekliği: 300 metre ( duruma göre daha fazla irtifaya çıkılabilir , fakat uçuş yapan binek helikopter ve küçük uçakların minimum uçuş irtifası olduğundan güvenliği riske atılmamaktadır.)

Maximum Uçuş Alanı: 600 metre çap (çevrede ki etilerine göre değişebilmektedir. )

Özellikleri: Gps uydu yardımı ile uçuşlar daha güvenli ve daha uzak mesafelere gidebilmektedir.

Flycam Binek Helikopteri

flycam-binek-1

Ana Teknik Özellikleri:

 • Yolcu taşıma kapasitesi pilot hariç 4 kişidir.
 • Uzunluk : 11.96m
 • Maksimum Uçuş Hızı : 170 km/h
 • Minimum Uçuş Yüksekliği : 150 Metre (Şehir İçi)
 • Maksimum uçuş süresi : 3 saat

flycam-binek-2

Uçuş Detayları:

Flycam Bell 206 helikopteri, kiralama ve çekim amaçlı olarak hizmet vermektedir. Çekim yapılacak alanın büyüklüğü, çekim yapılacak nokta sayısının sayısı ve video için sürekli kayıt mesafesinin uzunluğuna bağlı olarak tercih edilmektedir.

Flycam Bell 206 helikopterine Flycam bahçesinden (Ataköy Marina) binilebilmektedir. Çekim yapılacak noktalar ve çekim niteliğine göre sivil havacılık ve diğer ilgili kurumlardan izinlerin alınması firmamız sorumluluğundadır.

ronin-1

DJI Ronin 3-Axis Brushless Gimbal Stabilizer

ronin-2

ronin-3

genie-1

Syrp Genie Motion Control Time LApse Device 44 Ib Load Capacity 12 Hour Battery

genie-2

Nakliye

nakliye

EKİP:

 • 1 Flycam Pilotu
 • 1 Kamera Operatörü
 • 1 Asistan

OPERASYONEL EKİPMAN:

 • 1 adet Flycam Helikopter Hardcase (Projeye göre 2 çanta da olabilir)
 • 1 adet Flycam Hardcase (Projeye göre 2 çanta da olabilir)
 • 1 adet Flycam Yer istasyonu
 • 4 adet ekipman Hardcase

Merkezi İstanbul da olan Flycam, şehir dışı çalışmalarda nakliyeyi iki farklı şekilde gerçekleştirmektedir. Ulaşımı 550 km den az olan çalışmalarda kendi aracını kullanmaktadır. 550 km üzeri çalışmalarda ise Flycam ekibi, helikopterleri ve diğer donanımlar özel imal edilmiş hardcase çantaları ile THY ile taşımaktadır. Flycam, THY ile yapmış olduğu anlaşma sayesinde tarihe bağlı talebi doğrultusunda en uygun büyüklükteki uçak saatinde kargosunu göndermektedir.

UÇAK İLE ERŞİMİDE İŞVEREN FİRMA SORUMLULUKLARI:

 • Hava limanından Flycam ekibinin karşılanması ve çekim bölgesine transferin sağlanması,
 • 1 günden fazla sürecek projelerde Flycam ekibinin konaklama organizasyonu,
 • Çalışma sonrasında Flycam ekibi ve donanımlarının uçuş saatinden en geç 2 saat öncesine kadar havalimanına transferi,

TAŞIMA:

Hava taşıma : 250 kg / 5-8 adet çanta Kara taşıma : En az 185 m boyunda iki adet çantayı ve 3 kişilik Flycam ekibini alabilecek bir araç.

FlyCam Kullanım Alanları

Aksiyon Çekimleri

Helikopter çekimleri bir çok kısa ve uzun metrajlı filmde, belgesel filmlerde, reklam filmlerinde kullanılmaktadır. İzleyiciyi bakmadığı bir açıdan görme lüksü sunan helikopter çekimleri izleyicinin konuya bağlanmasında büyük önem arz etmektedir.

Günümüzde farklı helikopter çekim teknikleri kullanılmaktadır. Wescam’in başını çektiği helikopter çekimlerinde, uygun donanım alınmak istenen görüntüye göre belirlenmektedir. Flycam bu noktada Wescam kadar ses getiren bir cihazdır. Belçika asıllı Flyingcam firmasının önderliğinde ilerleyen sektör aynı zamanda bir çok farklı kullanım alanına da gebedir. Jimmy ile binek helikopter arasında kalan kayıt alınamayan bir bölge vardır. Görüntüyü crain tarzı uzun jimmy ler ile maksimum seviyelere çıkartırsınız yada maksimum da alıp zemin seviyesindeki konuya kadar getirirsiniz fakat sizin maksimumunuz helikopterin minimumuna yetişememektedir. Bu aralıkta başka bir donanım ihtiyacı vardır. Burada doğru cevap FLYCAM dir. Zira; kumsalda yerden 1 metre yüksekte başlayıp, belirli bir süre kumsaldan ilerleyip denize ulaşan akabinde aynı yükseklikte denizde çekime devam eden, daha sonra da yükselmeye başlayarak önündeki büyükçe bir gemiyi yukarıdan tam kadraj görebilecek kadar uzun ve konvansiyel olmayan bir rotada kayıt alabilmek başka bir donanımın yeteneği olamaz. Zira destek almanız gereken bir zemin yoktur, şaryo gibi ray sistemi kurmanız gerekmez, jimmy gibi boyunuz kısa kalmaz. Tek destek noktanız 1500 devirin üzerinde dönen pallerinizdir.

Bugün, Türkler Çıldırmış Olmalı(Avşar Film) filminde helikopter ile bir köyün bombalama sahnesindeki füzenin aldığı rota ve konuya yaklaşmasının öznel kamera çekimlerini Flycam yapmaktadır. Böyle bir resim için Amerika’dan Belçikadan bir firmanın gelmesine gerek yoktur.

Aynı sistem Coşkun Aral ve Murat Toy ile İZ TV için hazırlanan Türkiye’nin ilk 3 boyutlu hava görüntülerinin de olduğu belgesel -”İstanbul’a Dokun”- Flycam’in de katkılarıyla hazırlanabilmektedir. Bu belgesel de Sultan Ahmet Meydanında çok alçak uçuşlar, Ayasofya minarelerinin yalanan görüntüleri, Dikilitaşın 20 cm üstünden meydana akış, Bozdağan kemerinin dibinde tepesine yükselen yolu kateden videolar vardır. Bu planların tamamı ancak Flycam ile yapılabilir.

Mimari Fotoğraf Çekimi

Flycam sistemleri mimari projelerde farklı kullanım noktaları sunmaktadır. Bilgisayar kontrollü Flycam helikopteri çekim yapılacak global koordinat üzerine gelerek istenen yükseklik ve bakış açısını da vererek çalışmaktadır. Bu noktada 3DSMax tarzı üç boyutlu modellendirme programlarında render alınacak görsellerin fonunu oluşturan Flycam fotoğraflarının çekim yapıldığı optik açılım, çarpan göz önünde bulundurularak foto gerçeklik arttırılmaktadır. Aynı sistem ile arsadan ne kadar uzakta ve hangi yükseklikte bulunuyor olduğunun bilinmesi boş arsa üzerine yerleştirilerek tasarımın bire bir gerçek oran ile yerleştirilmesine olanak sunmaktadır. Ülkemizde birçok inşaat firmasının tasarım projeler ile satış yaptıktan sonra inşaat bittiğinde tüketici ile herhangi bir sorun yaşanmaması amaçlı olarak kullandığı Flycam sistemlerin, sadece boş arsa veya başlanmamış inşaat için değil aynı zamanda teslimatı yapılmış projeler için de kullanılmaktadır. Özellikle 360VR teknoloji ile adetli binaların bulunduğu site projelerinde çatı hizasından alınacak kayıtlar referans çalışma olarak sunulmaktadır.

İrtifai Manzara Fotoğraf Çekimi

Temel olarak; boş arsa üzerinde yapılan yüksekliği kontrol edilebilir manzara fotoğraf çekimi olarak açıklanabilir. Türkiye de ilk olarak Regnum firmasından Mimar Çağlayan Sel tarafından talep edilen bu çekim metodu bugün uyguladığımız sisteme dönüşmeden önce 3 farklı fiziksel çalışma prensibi üzerinde ilerledi. Regnum firmasın ile yapılan bu çalışma ilk olarak Hasanpasa’da gerçekleştirildi. Amaç binanın oturma yönüne karar vermek ve şerefiye bedelinin deniz manzarasının görülebildiği yüksekliği belirlemekti. Bu çerçevede maliyeti sabit olan projenin gelir olarak hangi rakamlara ulaşacağı tespit edilmek isteniyordu. Netice itibari ile yönlere göre deniz manzarası ve dolayısıyla satış bedelleri hesaplanabildi. Ayrıca referans listemizde bulunan firmalardan bir kısmı halen satın almayı düşündükleri arsalar üzerinde firmamızdan irtifai manzara fotoğraf çekimi talep etmektedirler.

Müşteriye Özel Çözümler

MGA Firmasının müşterilerine sunmak istediği yeni bir reklam alanı vardı. Bu alan Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün trafik akış yönünde görülebilen bir alandı. Fakat bu alanın araba ile trafikte yapılan fotoğraf çekimleri ihtiyacı tam olarak karşılamamıştı. Yine aynı yol üzerinde fakat 30-40 metre irtifalarından fotoğraf alınması gerekiyordu. Bu noktada firmamız ile kontağa giren MGA firması çekim için talepte bulundular. Çekim alanını inceleyen Flycam ekibi çekim için uygun saatin gelmesini bekledi. Çekim için uygun trafik yoğunluğu yakalandıktan sonra Flycam helikopteri havalanarak Hava Fotoğraflarını çekti.

musteri-1 Regnum firmasının Hasanpaşa da yapmak istediği bir plaza inşaatı projesi vardı. Bu projenin bitiminden sonra acaba plaza katları hangi manzarayı görecekti. Cevap bulunması gereken bu soru için gerçek helikopter uygun bir görüntüleme aracı olmuyordu. Flycam idarecileri ile görüşen Regnum Mimarları taleplerini bildirdiler. Bu iş için uygun çözüm olan tek bir çizgide yükselebilen bir helikopter gerekiyordu. Bu konuda manuel kumanda yetersiz kalacaktı. Baykar firmasından Haluk ve Selçuk Bayraktar kardeşlerin destekleri çerçevesinde Flycam UAV helikopteri hayata getirildi. Bu helikopter tek bir çizgi üzerinde 2.000 metreye yükselebildiği gibi, istenen açı değerlerinde dönüş gerçekleştirebiliyordu. Bu sistem araziye götürülerek her kat için 8 açıdan (45 er derece) fotoğraf kaydı alındı.

musteri-2

Mercedes firmasının Almanya merkezi, İstanbul daki fabrikanın üç boyutlu çizimine ihtiyacı vardı. Bu çizimler için sabit birkaç yükseklikten (20m-40m-60m) fotoğrafa ihtiyaç vardı. Fakat bu fotoğraflar fabrikanın en az 16 noktasından çekilmeliydi. Flycam ekibi ile kontağa giren Mercedes Benz Türkiye yetkileri taleplerini bildirdiler. Fabrikayı dolaşan Flycam ekibi çekimin fizibil olduğunu belirtip hazırlıklarını tamamlayarak 2 gün içinde fabrikaya gitti. Çekimler 1 tam gün içinde icra edilerek Mercedes Benz Türkiye yetkililerine teslim edildi. Mercedes Almanya merkez bu fotoğrafları baz alarak çizimleri gerçekleştirdi. musteri-3

flybanner-logo

Aerial Advertising

Dünyanın en büyük reklam panosu olan FLYBANNER sistemi ile aynı anda milyonlarca kişiye ulaşın

Flycam ve Sancak Air iş birliğiyle size sunulan bu sistem Türkiye’de bir ilk. Dünyada yapılan araştırmalarda helikopter sesinin, insanların ilgisini en çok çeken seslerden biri olduğu belirlenmiştir. Flybanner Güvenlik Sistemleri kullanılarak uygulanan bu uygulama sayesinde sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin her yerinde milyonlara ulaşmak mümkün.

Bu sistemde havacılık sektöründe kullanılan özel bir kumaştan faydanılmaktadır. Bu kumaş her türlü hava koşullarına dayanıklı olup birden fazla kullanım özelliğine sahiptir. Helikoptere bağlanan bu sistem size üç farklı ebat seçeneği sunmaktadır.

 • 18 metre X 36 metre 600 metre kare
 • 22 metre X 45 metre 1.000 metre kare
 • – 25 metre X 48 metre 1.200 metre kare
 • 27 metre X 55 metre 1.500 metre kare

Uçuş süresi gün içerisinde minimum 1, maksimum 3 saat (sabah-öğlen arası 1.5 saat, öğlen- akşam arası 1.5 saat) olarak yapılır. Uçuş süresinin özellikle insan ve trafik yoğunluğunun olduğu saatlerde tercih edilmesi uçuşların daha faydalı olmasını sağlayacaktır .Önerilen uçuş güzergahı, yoğun yerleşim bölgelerini kapsayacak şekilde planlanmıştır. Standart rota, Anadolu yakası, Avrupa yakası ve Boğaz üzerindendir. Uçuş rotası ve saatleri isteğe bağlı olarak planlanabilir.

Ayrıca, isteğe bağlı olarak özel ebatlar da uygulanabilir. Çok hafif malzemeden özel olarak yapılan görseller 5 kilometre uzaklıktan okunabilir. Bu devasa pano tüm reklam, sergi, organizasyon, konser ve lansmanlar için kullanılabilir.Yurt dışında yapılan araştır ve anketlerde her 3 kişiden 2 kişinin banner ı gördüğü tespit edilmiştir.

EnglishTurkey